Jak długo jeszcze zachowa Rosja cierpliwość? - 10.08.2022.

Pyta Paul Craig Roberts w związku z ostrzałem elektrowni w Zaporożu przez ukraińskie wojsko.

Kreml pokazał, że Rosja niechętnie podejmuje zdecydowane działania. Nie oznacza to jednak, że Rosja nie będzie działać. W rzeczywistości powściągliwość Putina jest niemal gwarancją, że jego państwo zostanie zmuszone do zdecydowanych działań.

Ukraina niszczy rosyjskie aktywa, a Ukrainie poza Donbasem pozwala się żyć w pokoju. Nie ma rosyjskiej ingerencji w rząd, z którym jest w stanie wojny. To zachęca do dalszych ukraińskich prowokacji.

Rosja zamiast brać odwet na swoich wrogach, współpracuje z nimi. Rosja pozwala na przepływ ukraińskiego zboża, zapewniając Ukrainie więcej środków na wojnę. Czy Kreml bardziej dba o głód cudzoziemców niż o życie własnych żołnierzy? Waszyngton chce określić Rosję jako państwo terrorystyczne, a Rosja nadal przewozi amerykańskich astronautów na stację kosmiczną, kontynuując partnerstwo z krajem, z którym jest w stanie wojny.

Rosja przyzwala na ukraińskie ataki na reaktor atomowy w Zaporożu ogniem artylerii. Dlaczego siły ukraińskie miałyby się zbliżać do reaktora jądrowego? - Z pewnością na tym późnym etapie Kreml nie zakłada już, że ukraiński rząd ma jakiekolwiek poczucie sensu czy jakiekolwiek człowieczeństwa.

Chociaż Rosja jest w stanie wojny z USA i Europą, które utrzymują 'ograniczoną operację wojskową' w Donbasie dzięki broni dostarczonej Ukrainie, Kreml nadal wspiera wrogów Rosji, kontynuując dostawy energii do Europy. Zachód nie postrzega tego jako działania kraju idącego na wojnę z poważnymi zamiarami.

Gdyby Kreml odciął energię, mógłby rzucić NATO i Ukrainę na kolana bez 'ograniczonej operacji wojskowej'. Gdyby zajął Donbas w 2014 roku, tak jak zrobił to z Krymem, nie doszłoby do ukraińskich ataków w Donbasie, które wymagałyby obecnej interwencji. Rosyjskie władze sprawiały wrażenie, że nie są w stanie myśleć i działać proaktywnie, a jedynie reagują, gdy nie mają innego wyjścia.

Kreml nie rozumie ani polityki, ani mediów. Skrajnie defensywne przywództwo spieszy się, by zaprzeczyć każdemu zarzutowi, ale i tak te zarzuty nie znikają. Zaprzeczenia Rosji nie mają dla Zachodu żadnego znaczenia. Dla Kremla korzystne byłoby zignorowanie ciągle nowych prowokacji i odcięcie wszelkich dostaw i współpracy z Zachodem.

Czy Kreml kiedykolwiek nauczy się, że Rosja traci pełniąc rolę chłopca do bicia? Taka rola świadczy o słabości i tylko zachęca Zachód do dalszych prowokacji, które mogą doprowadzić do większego i poważniejszego konfliktu. Czy powściągliwość Kremla doprowadzi do ukraińskiego Czarnobyla?
 
 
Napisał: Paul Craig Roberts
 
Opracował: Zygmunt Białas

zygmuntbialas

zygmuntbialas

Podobał Ci się post? Wystaw ocenę!

4.17

liczba ocen: 35

 • Roberts nie rozumie chyba Rosji

  I to nie zarzut a stwierdzenie faktu. Anglosasi nie rozumieją cywilizacji wschodu.
  Jak dobrze spojrzeć, to Rosja większość wojen w swojej historii, prowadziła, gdy została zaatakowana. Rosja to państwo defensywne, ale gdy przejdzie do kontrofensywy, to może nagle dojść do Paryza. I wojny Rosji czasem trwają dłużej niż wydawać by się mogło to konieczne Anglosasom. i nam, wychowanym na amerykańskich filmach. Inne poczucie czasu.
  Lubię czytac Robertsa, ale on, w rozumieniu wszelakiego Wschodu, nie umywa się do Meyssana

  • Roberts nie rozumie chyba Rosji#Wican

   "Roberts nie rozumie chyba Rosji". -

   --- Ale ma dobre chęci, życzy dobrze Rosji i na pewno wie, że żołnierze tej armii potrafią dojść do Paryża czy do Berlina (wtedy dalej nie trzeba było). I jest bardzo prawdopodobne, że i tym razem rosyjska armia wyjdzie poza granice Rosji i Ukrainy. Jest możliwe, że będą naloty bombowe, skoro są tacy, którzy się o to proszą. W każdym razie nie chciałbym mieszkać w Kijowie czy nawet we Lwowie.

   • Roberts nie rozumie chyba Rosji#Wican#zygmuntbialas

    Ale daje zarzuty, ze za wolno wszystko. w powaznym państwie się rozważa wszystko. To Anglosasi walą na ślepo nie myśląc o konsewkencjach.
    Teraz czytam angielską pracę naukową o Kanucie wielkim i niby wybitny angielski historyk pisze ciekawie, ale ja juz znalazłem jeden bład merytoryczny. i kompletny brak zrozumienia Słowian. A ja w kwestiach podbojów dunskich znawcą nie jestem.
    Anglosasi są w gorącej wodzie kompanii. Roberts to postac pozytywna, ale Rosji nie rozumie, choć dobrze jej życzy

    • Roberts nie rozumie chyba Rosji#Wican#zygmuntbialas#Wican

     "Roberts to postac pozytywna, ale Rosji nie rozumie, choć dobrze jej życzy". -

     --- Może ja bardziej tę Rosję rozumiem, bo jestem Polakiem, który przeczytał dość sporo klasyki rosyjskiej. Jestem człowiekiem - myślę - bardzo cierpliwym, ale jednak pod tym względem nie mam szans z W. Putinem. I po prostu boję się, by ta cierpliwość nie obróciła się przeciw Rosji.

   • Roberts nie rozumie chyba Rosji#Wican#zygmuntbialas

    "Ale ma dobre chęci, życzy dobrze Rosji ".

    Oj, nie wydaje mi się. Ten tekst to próba manipulacji.
    Sposób znany z mordowni zwanych korporacjami oraz innych dużych firm. Idziesz do kolegi, którego chcesz podkopać i mówisz:
    - wiesz ja ci dobrze życzę i dlatego uprzejmie donoszę, że są pewne osoby, które kopią pod tobą dołki i psuje ci opinię w firmie. W ogóle to ci się dziwię, że nie reagujesz chociaż robisz więcej i zarabiasz mniej.

    Najgorsze co można zrobić to zareagować negatywnie. Doświadczony korpoludek w takich razach idzie podlizać się szefowi oraz innym, wyższym od siebie w hierarchii. Oprócz tego wie, że ma wroga w osobie uprzejmego donosiciela.

    • Roberts nie rozumie chyba Rosji#Wican#zygmuntbialas#Vladimír Vašek

     "Ten tekst to próba manipulacji'. -

     --- Nie przekonał mnie Pan. W czym ta manipulacja? - Roberts wyraża pewien określony pogląd. Rozumiem go, bo zastanawiam się też nad tym, chociaż jeśli ja o działaniach Rosji mówię, to na pewno mniej zdecydowanie. Wolę pytać. Myślę, że trzeba pytać.

   • Roberts nie rozumie chyba Rosji#Wican#zygmuntbialas

    Najwięcej szkód wyrządzają ci z "dobrymi chęciami".
    Ale ja odbieram teksty tego dziennikarza jako zawoalowane prowokacje.
    Znaczy Rosja powinna uderzyć mocniej, aby Zachód mógł wówczas mocniej odpowiedzieć.
    Czyli cwany podpuszczacz z tego "obiektywnego" dziennikarza.

    Rosyjska taktyka prowadzenia konfliktu z NATO jest wg mnie optymalna. Tradycyjnie Moskwa czeka na zimę.

    • Roberts nie rozumie chyba Rosji#Wican#zygmuntbialas#sniper

     "... odbieram teksty tego dziennikarza jako zawoalowane prowokacje". -

     --- Myślę, że zbyt ostro ocenia Pan pisanie Robertsa, nazywając teksty 'jako zawoalowane prowokacje'. Znam dość sporo jego publicystyki i zdają mi się jego uwagi sensowne, co nie znaczy, że optymalne. "Czeka Moskwa na zimę'? - Jest to możliwe - przemawia za tym słabość i głupota Ukrainy, i niehumanitarne postępowanie Zachodu.

    • Roberts nie rozumie chyba Rosji#Wican#zygmuntbialas#Viridiana

     Viridiana: "Ja też nie rozumiem takiej wojennej strategii...". -

     --- Ja starałem się nie oceniać tej strategii, bo nie nie znam wszystkich danych i sprawy militarne nie są moją silną bronią. Z Pani komentarza, interesującego zresztą wynotowałem jednakże trzy ważne sprawy:

     1. Te 42 tysiące poległych żołnierzy to jest akurat średnia danych ukraińskich i amerykańskich. Ile są wart ukraińskie dane, nie muszę chyba Pani przekonywać. Rosjanie nie wypowiadają się na ten temat, więc można oprzeć się na danych amerykańskich: 15 - 20 tysięcy. To zresztą i tak bardzo dużo. Jeśli chodzi o status tych żołnierzy, to o ile mi wiadomo, nie są oni z poboru, lecz jest wojsko zawodowe, więc osoby podejmujące ten fach liczą się z tym, że mogą zginąć w czasie działań wojennych.

     2. Jeśli chodzi o ludność Donbasu, to nie są to Ukraińcy znający język rosyjski, lecz Rosjanie, którzy przypadkiem(?!) w tak ogromnej ilości znaleźli się w państwie ukraińskim. W czasie II wojny światowej służyli wiernie w Armii Czerwonej i traktowali zachodnich banderowców na równi z nazistami niemieckimi. Oni by zresztą wytrwali w obrębie Ukrainy, gdyby nie byli traktowani jak podludzie.

     3. Jestem katolikiem i dlatego bliski mi jest los ludzi gnębionych przez ukraińskich faszystów.

    • Roberts nie rozumie chyba Rosji#Wican#zygmuntbialas#Viridiana

     Ma Pan dużo racji w sprawie decyzji o interwencji była to decyzja tragiczna ,tragiczna dla ginących w tym konflikcie -była jednak nieunikniona .Tu nie chodzi tylko o obronę rosyjskiej "większości".Wie Pan a i wszyscy co bardziej kumaci że ta wojna i tak bywybuchła ,gdyż od 2014tego roku Ukraińcy się do niej wraz z zachodem do niej sposobili i to nie na niby .
     W całej tej wojnie musimy wiedzieć chodzi nie o Ukrainę i domniemanych Ukraińców ale chodzi o Rosję i jej zasoby .Ta wojna trwa od chwili odejścia Jelcyna i od chwili gdy Putin pokaza,la się jako odnowiciel Rosji . Czynił to dość sprytnie ,pamiętacie te Jego występy na salonach świata (też jako anyt wystepy Jelcyna ,które tak radowa,ly np.Klintona .
     Zobaczymy jak się ten konflikt skończy dla Rosji i Ukrainy ,mnie jednak njbardziej boli ,nasza w tym konflikcie tragiczny wybór sojusznika ,bo że zostaliśmy wplatani w ten konflikt to jedno ale ża jako nieprzejednany wróg Rosji ;dowiemy się niedługo z jak tragicznymi dla naszej przyszłości skutkami Ogrom naszego tragicznego zaangazowania nie moż epozostać bowiem bezkarny ;tak to bywa gdy żądzą nami ludzie o tepych charakterach .

     Z prowincji

    • Roberts nie rozumie chyba Rosji#Wican#zygmuntbialas#Viridiana

     z prowincji p: "... mnie jednak njbardziej boli ,nasza w tym konflikcie tragiczny wybór sojusznika, bo że zostaliśmy wplatani w ten konflikt to jedno ale ża jako nieprzejednany wróg Rosji...". -

     --- Tak, mnie też to boli i często o tym piszę. W ogóle zgadzam się w całości z Pańskim wpisem :)

  • Roberts nie rozumie chyba Rosji#Wican

   Zgadzam sie.
   Roberts kiedyś pracował w administracji Reagana i jego spojrzenie na Kreml będzie zawsze 'amerykańskie', to znaczy 'pouczające' - bo Rosja... nie wie co robi.

   Na niedawnym spotkaniu z koleżankami z różnych narodowości, powiedziałam, ze mamy z Polski te przewagę, ze rozmawiamy po rosyjsku, ukraińsku, po polsku...i wiemy co kto gada. A do tego słuchamy Kongresu, Senatu i obrad w brytyjskim parlamencie.
   Najlepsze informacje podaja Chiny, Turcy, Indie..i bardzo często Haaretz.
   Pamietam jak mnie kiedyś ktoś zwyzywał, ze mam wiedzę pewnie ze Sputnika. Bo w pewnych polskich kręgach nie wypada czytać rosyjskiej prasy.
   Tylko ciekawe, czego sie jankesy boją, ze nie pozwalają czytac RT.

   Moze to nie dla kazdego ma wielkie znaczenie ale, podobnie jak moje anglosaskie kolezanki , Amerykanie nigdy nie zrozumieją do końca Rosji.
   Rudyard Kipling juz twierdzil, ze "Wschód - to Wschód - a Zachod -to Zachod i nigdy sie nie dopasują'.

   Pisze Craig : 'Rosja pozwala na przepływ ukraińskiego zboża...'
   Tymczasem Rosja z wielką radością pozwala na ten przepływ.
   Bo to wreszcie ujrzało światło dzienne i okazało sie, ze to pasza dla zwierząt, Egipt zerwał kontrakt z Ukraina, Anglia przyjmuje tylko te cuda ukropskie jako pasze dla zwierząt, a Liban w ogole tego śmietniska nie przyjął.
   Zelenski sie wścieka, ze Afryka umrze z głodu przez te ukropskie 'specjaly'.
   Poludniowa Afryka ładną dala Ukrom odprawę!.

   Pisze Craig:
   "Kreml nadal wspiera wrogów Rosji, kontynuując dostawy energii do Europy. Zachód nie postrzega tego jako działania kraju idącego na wojnę z poważnymi zamiarami..."
   Opinia Zachodu jest ....zachodnia.
   Właśnie. Zachód juz sie kilka razy pomylił w ocenie nie tylko Rosji czy Chin.
   Przecież po Wietnamie, Afganistanie, czy Iraku nawet, USA - to ostatnim doradca w sprawach strategii i konfliktów.

   Kiedy w 2014 roku, zarzucano Putinowi, czemu nie walnie w Kijow i nie rozwali calej Ukrainy.
   Wtedy Putin odpowiedzial spokojnie:
   "Przeciez tam sa kobiety i dzieci"
   Z tej samej pryczyny, Krym nie zakręci kurka tylko dlatego, ze sie zezłościł na Zachód.

   Putin nie mógl 'zająć Donbasu tak jak Krymu. Na Krymie mial calkowite poparcie a polowa ukraińskiej armii na Krymie poprosiła o rosyjskie paszporty. Krymu nie mial kto bronic. Przyłączył sie do Rosji bez jednego wystrzału.
   W Donbasie grasowaly bandy Azowa , Prawego Sektora i bylby otwarty konflikt. W Donbasie nie wszyscy sprzyjali Rosji.
   I tak jak to kiedys Putin wyrazil swoje strategiczne credo cytując stara chinska przypowieść:
   'W dolinie dwa tygrysy walczą na śmierć i tycie. A w górze, na drzewie siedzi sprytna małpa i obserwuje jsk to sie skończy'.
   Wroga sie nie atakuje jak wróg jest silny, świeżutki i nader ambitny, no i bardzo głośny/zuchwały, Trzeba troszkę poczekać az sie wróg zmęczy i.... troszkę wykosztuje.

   Każdy kto ogląda teraz awantury w Senacie i Kongresie wie, ze następuje rozłam w obozie przeciwnika. Trump sie użera z Bidenem, Kongres sie buntuje bo juz nie chce placic Ukrainie, choc jeszcze zipie i obiecuje papieowe cukierki.
   A najbardziej sie Putin zemścił na .... Polsce.
   Bez jednego wystrzału!

   Ukraina nie dotrzymala obietnicy gdy chodzi o dostawe zboza.:
   Ukrainian promises on African grain not being kept – NYT — RT Russia & Former Soviet Union
   https://www.rt.com/russia/560560-ukraine-grain-africa-problems/

   • Roberts nie rozumie chyba Rosji#Wican#Tiamat

    "Na Krymie mial calkowite poparcie a polowa ukraińskiej armii na Krymie poprosiła o rosyjskie paszporty. Krymu nie mial kto bronić". -

    --- Zapamiętałem, że w 2014 roku armia stacjonująca na Krymie liczyła 20 tysięcy żołnierzy. Dowództwo dało żołnierzom wybór: Rosja - Ukraina. Jeden tysiąc żołnierzy wybrał Ukrainę, ci żołnierze zostali dowiezieni do granic Ukrainy, Nie pamiętam już, czy z bronią czy bez broni. A więc 5%. W następującym referendum za Ukrainą opowiedziało się właśnie (niespełna) 5% ludności, przy czym Tatarzy krymscy nie brali udziału (zbojkotowali referendum). Potwierdzenie tych danych przez dr. Mateusza Piskorskiego było zapewne jedną z kilku przyczyn, że 'demokratyczne' władze III RP posadziły go na trzy lata do więzienia.

   • Roberts nie rozumie chyba Rosji#Wican#Tiamat

    https://www.rt.com/russia/560560-ukraine-grain-africa-problems/

    UPS, serwery nazw (DNS) Telekomuny aka Orange nie znają tego adresu.
    Jako remedium zmieniłem na googlowe i oo, znalazło się...

 • @All 1

  Wysoko postawione persony w Europie, by przypodobać się wujkowi zza Oceanu, dają pokaz swej głupoty. Kaja Kallas, premierka Estonii rzekła, że zwiedzać Europę jest przywilejem, nie prawem człowieka. Nadszedł czas, by zastopować turystykę z Rosji. Tym śladem poszła premierka Finlandii Sanna Marin, popierając Kaję Kallas.

  Od dzisiaj, tj. 10 sierpnia następuje w ramach sankcji wstrzymanie przez UE i W. Brytanię importu węgla z Rosji. Czy nie przyjdzie czas, że podobnie jak z gazem i ropą, będzie usiała Europa kupować na przykład od Turcji ROSYJSKI węgiel? - Oczywiście drożej.

  Fundują nam politycy europejscy biedę i zimno w mieszkaniach. Czy będą rozliczeni? - Wierzę, że tak.

  • @All 1#zygmuntbialas

   a jednym z moich planów na wakacje, jest odwiedziny Abchazji. Czyli mi też te głupie baby chcą zabronić? Pojadę do Serbii albo Kosowa, aby poczuc klimat

   • @All 1#zygmuntbialas#Wican

    Abchazja, Serbia... - Mogę pozazdrościć :)

    • @All 1#zygmuntbialas#Wican#zygmuntbialas

     w Serbii i Kosowie ju ż byłem motorkiem. z rosyjskim klubem mc. nie z tym najbardziej merdialnym. SciągnąŁEM SOBIE urala z japońskim silnikiem. ciekawe czy mi zarejestrować się uda

   • @All 1#zygmuntbialas#Wican

    re: Pojadę do Serbii..
    Byle nie do Chorwacji.

    Wiele razy sie dziwiłam, ze na blogach chwalą sie Polacy, ze jadą na wakacje do Chorwacji.
    (Dubrownik - to nie Chorwacja)
    Ostrzegalam.
    Ogromnie mi zal tych polskich pielgrzymów, którzy kilka dni temu zginęli pod Zagrzebiem.
    Ja bardzo szanuje ludzi wierzących.

    Ale kto ich na te eskapade namówił???
    Przecież od dawna księża ostrzegali ze ten 'cuc' w Miedzugorie to wielkie oszustwo.
    Chodzilo o to, żeby zapowiedziec nadchodzącą wojne chrzescijan przeciwko chrzescijanom.
    Dranie i łobuzy posłużyły sie 'cudem' Matki Boskiej, która ,...dzieci ostrzegala , ze będzie wojna w Jugosławii.
    To wyjątkowe łobuzerstwo.
    Specami od wojny chrzescijan przeciwko chrześcijanom sa naturalnie jankesy.

    Właśnie minela 77 rocznica zbombardowania chrzescijanskiej Hiroszimy przez' chrzescijanskich' jankesow, którzy tez zbombardowali 400 cerkwi i kosciolow w Kosowie.
    Dla jankesow to nie pierwszyzna.

    9 sierpnia: Bomba atomowa zrzucona na Nagasaki, 9 sierpnia 1945: Chrześcijanie zabijają chrześcijan w imię Chrystusa - Global R
    https://www.globalresearch.ca/ninth-august-christians-killing-christians-name-christ/5789325

    77. rocznica bombardowania Nagasaki. Niepożądane prawdy dla Kościoła i państwa - Global Rese
    https://www.globalresearch.ca/77th-anniversary-bombing-nagasaki-unwelcome-truths-church-state/5789189?utm_campaign=magnet&utm_source=article_page&utm_medium=related_articles

    • @All 1#zygmuntbialas#Wican#Tiamat

     To już drugi tak poważny wypadek autokaru z pielgrzymami.Pierwszy wydarzył się podczas powrotu z sanktuarium w Lurd (przepraszam za pisownie ,napisałem jak się słyszy).

    • @All 1#zygmuntbialas#Wican#Tiamat

     "Specami od wojny chrzescijan przeciwko chrześcijanom sa naturalnie jankesy". -

     --- Tak, wprawieni są, a świat to widzi, ludzie widzą i większość jest przeświadczona, że jankesy walczą o demokrację. Owszem, walczą o swoją 'demokrację', że kamień na kamieniu nie pozostaje.

  • @All 1#zygmuntbialas

   Czy będą rozliczeni ? Podejrzewam ,że nie będą ? A wracając do tematu , przestaję wierzyć w to ,że ta zadyszka na froncie jest działaniem celowym ? No chyba ,że przed rozpoczęciem operacji plany były takie ,by bić wroga ,ale nie odnieść rozstrzygającego zwycięstwa ? A i jeszcze jedno o tej dziwnej wojnie,ponoć wielcy oligarchowie wrogiego kraju czerpią duże zyski z rosyjskich spółek w których mają swoje udziały ?

   • @All 1#zygmuntbialas#Jwu

    "... przestaję wierzyć w to, że ta zadyszka na froncie jest działaniem celowym". -

    --- No idzi Pan, jak różnie można to widzieć. Ja zaś, który niezbyt dobrze zna się na militarnych sprawach nie wiem właściwie. Jako bloger poddaję to pod dyskusję. Zresztą przyjdzie zima. Wiele wskazuje, że dużo się zmieni w USA, UE, no więc i na Ukrainie.

   • @All 1#zygmuntbialas#Jwu

    "Czy się coś zmieni jeżeli chodzi o samą wojnę?' -

    --- Myślę jednak, że wiecznie to nie będzie trwało. Braknie ukraińskich żołnierzy, nadchodzi zima. Rosja właściwie jest u siebie, a zapad na zapadzie, także z zimą.

    Pozdrawiam :)

 • @All 2

  Jest więcej przeciwników nowych sankcji wobec Rosji niż zwolenników, nawet w Polsce. Tak to wygląda w największych państwach UE + W. Brytanii (w % na 1. miejscu przeciwicy sankcji, na 2. miejscu zwolennicy):
  --- Francja ----------- 63 --- 27
  --- Włochy ---------- 59 --- 27
  --- Hiszpania -------- 54 --- 35
  --- Niemcy ----------- 54 --- 34
  --- W. Bryt. ----------- 47 --- 38
  --- Polska ------------- 45 --- 39

   • @All 2#zygmuntbialas#Viridiana

    "To nie Putin cierpi, tylko oni - ludność cywilna". -

    --- A dlaczego ciągle Putin? Może lepiej pójść w ślady Robertsa i mówić Kreml albo rosyjska władza/ - No i jeszcze jedna uwaga: nie było zamiarem tegoż Putina, by cierpiała ludność Zachodu. To zachodni, w tym polscy politycy przez sankcje wobec Rosji oraz futrowanie Ukraińców przygotowują nam ten los.

   • @All 2#zygmuntbialas#Viridiana

    "Będzie więc Pan nadal twierdził, że po szkole KGB, gdzie nauczają również wybitni znawcy ludzkiej psychiki, Putin nie przewidział tego, co szykuje swojemu suwerenowi awanturą na Ukrainie?" -

    --- Jednak mimo wszystko nie Putin, tylko władza rosyjska, w skrócie Kreml. Na pewno ta władza przewidziała i po prostu nie miała innego wyboru w sytuacji, gdy ukry ostrzeliwały w lutym DRL i ŁRL, uznane przez Rosję, gwarantującej też pomoc. Nie rozpisuję się, bo nie wyjdę poza to, co pisałem już w notkach.

    I jeśli już tak bardzo szukamy osoby, która byłaby tu winna sytuacji, to na pewno w pierwszym rzędzie Biden, broniący intereso swego syna na Ukrainie.

    • @All 2#zygmuntbialas#Viridiana#zygmuntbialas

     Roberts nie rozumie chyba Rosji#Wican#zygmuntbialas#Viridiana
     Ma Pan dużo racji w sprawie decyzji o interwencji była to decyzja tragiczna ,tragiczna dla ginących w tym konflikcie -była jednak nieunikniona .Tu nie chodzi tylko o obronę rosyjskiej "większości".
     Wie Pan a i wszyscy co bardziej kumaci że ta wojna i tak by wybuchła ,gdyż od 2014tego roku Ukraińcy się do niej wraz z zachodem do niej sposobili i to nie na niby .
     W całej tej wojnie musimy wiedzieć chodzi nie o Ukrainę i domniemanych Ukraińców ale chodzi o Rosję i jej zasoby .Ta wojna trwa od chwili odejścia Jelcyna i od chwili gdy Putin pokaza,la się jako odnowiciel Rosji . Czynił to dość sprytnie ,pamiętacie te Jego występy na salonach świata (też jako anty wystepy Jelcyna ,które tak radowały np.Klintona .
     Zobaczymy jak się ten konflikt skończy dla Rosji i Ukrainy ,mnie jednak najbardziej boli ,nasz w tym konflikcie tragiczny wybór sojusznika ,bo że zostaliśmy wplatani w ten konflikt to jedno ale że jako nieprzejednany wróg Rosji ;dowiemy się niedługo z jak tragicznymi dla naszej przyszłości skutkami Ogrom naszego tragicznego zaangazowania nie może pozostać bowiem bezkarny ;tak to bywa w polityce i gdy żądzą nami ludzie o tepych i podłych charakterach , a w naszej III RP niestety w wiekszości sami tacy .

     Z prowincji

 • @All 3

  Aktualny kryzys energetyczny w Europie różne ma oblicza i różny przebieg. Jak wygląda to we Francji? -Bloger @krysz przetłumaczył z języka niemieckiego wypowiedź o tamtejszym kryzysie:

  "Katastrofa nuklearna we Francji nabiera rozpędu
  Sytuacja we Francji, kraju energii jądrowej, staje się coraz bardziej dramatyczna na wszystkich szczeblach – zwłaszcza pod względem dostaw energii elektrycznej. W całym kraju brakuje wody; została utworzona jednostka kryzysowa w obliczu poważnej suszy w Paryżu, która jest uważana za największą 'kiedykolwiek zarejestrowaną w naszym kraju' - powiedział premier Élisabeth Borne.

  Fakt, że w kraju narastają ogromne problemy, był również znany temu rządowi najpóźniej od wiosny, kiedy po raz pierwszy w historii elektrownie jądrowe musiały zostać wcześniej zamknięte, ponieważ brakowało wody chłodzącej. Od tego czasu sytuacja pogarsza się coraz bardziej. Coraz więcej operatorów elektrowni może ogrzać wody do ponad 28 stopni.

  Delikatny zapach tusz rybnych wisi nad niektórymi rzekami, ponieważ w przeszłości nie wolno było ogrzewać wód powyżej 25 stopni w celu ochrony flory i fauny. Zostało to już zmienione po lecie w 2003 roku - i teraz jeszcze bardziej złagodniało.

  Dla coraz większej liczby elektrowni jądrowych wydawane są specjalne pozwolenia, ponieważ sytuacja w zakresie dostaw energii elektrycznej dramatycznie się pogarsza. Reaktory nie zostały wyłączone, co byłoby konieczne, ale moc została zredukowana tylko do minimum, ponieważ Francja potrzebuje każdego megawata w impasie nuklearnym.

  Francuzi są zachęcani do oszczędzania energii elektrycznej i wody. Jednak dużo pożerające wodę nie są prywatnymi gospodarstwami domowymi, ale przemysłem, a przede wszystkim dostawcami energii, co często jest ukryte. Na przykład w Niemczech około połowa całkowitego zużycia wody trafia do chłodzenia elektrowni jądrowych, węglowych i gazowych, ponieważ dużo wody jest odparowywane. Często woda jest bezpłatna.

  Ważne byłoby nie tylko, aby flora i fauna zamknęły elektrownie jądrowe we Francji, ale także aby utrzymać zaopatrzenie ludności w wodę. Według Ministerstwa Środowiska upadło już ponad 100 gmin".

  -----------------------------------------

  Z mojej strony polecam ten artykul szczególnie zwolennikom energii atomowej w Polsce - pisze Krysz. -Reaktory atomowe mogą na stałe zmienić polski krajobraz.

  • @All 3#zygmuntbialas

   Ma rację. należy dywersyfikować, czyli energia powinna być w Polsce węglowa, słoneczna albo gazowa. i żadnego gazu łupkowego

   • @All 3#zygmuntbialas#Wican

    "... należy dywersyfikować,...'. -

    --- tak, na pewno. Każdy rodzaj energii ma pod względem dostępności, kosztów i ochrony środowiska swoje plusy i minusy.

    • @All 3#zygmuntbialas#Wican#zygmuntbialas

     Zgadza się - w praktyce moja osobista "dywersyfikacja energii grzewczej" na sezon 2022/2023 będzie polegać na maksymalnym wykorzystaniu "darmowego" chrustu z własnej posesji", drewna do kominka również tego pochodzenia, a za "dopłatę Pisdzielców" w kwocie 3k złociszy kupi się pewnie drewno kominkowe albo eko-groszek, ale nie za 3k tylko za 1,1 k.
     Za to sezon 2023/2024 powinien być już "bezstresowy", bo wtedy całą "biomasę do celów grzewczych" będę w stanie sam sobie wyprodukować po kosztach własnych czyli tak max. 1,5k złociszy na cały sezon.
     "Potrzeba matką wynalazków" !
     KST

  • @All 3#zygmuntbialas

   We Francji od miesiaca trwaja niespotykane upaly - do 40°c ( w cieniu), deszcz nie pada tez od misiaca . Plona lasy , nawet na zachodzie Francji i ludzie czekaja upragnionych opadow ( podobno juz w niedziele), ktore nasyca ziemie wilgocia, co pozwoli zagasic tlejacy sie ogien !
   Wyczytalam tu u mnie, ze G7 " zada, zeby Rosja oddala Upadlinie elektrownie atomowa w Zaporozu , bo .....no wlasnie co ???

   • @All 3#zygmuntbialas#babaraba

    "bo...no właśnie co?" Bo wtedy odetną te nie ich tereny, od prądu.

    • @All 3#zygmuntbialas#babaraba#Jwu

     Pedant: "Mieszczuchy powinny kupować namioty". -

     --- To i można śpiwory kupić. I na wszelki wypadek świeczki.

   • @All 3#zygmuntbialas#babaraba

    @KST

    "... w praktyce moja osobista "dywersyfikacja energii grzewczej" na sezon 2022/2023 będzie polegać na maksymalnym wykorzystaniu "darmowego" chrustu z własnej posesji". -

    --- No cóż, ja mieszczuch od urodzenia (Dąbrowa Górnicza, Opole, Wrocław). Nawet, gdy dwukrotnie po kilka lat mieszkałem na wsi, pozostawałem mieszczuchem, więc skazany jestem na ewentualne marznięcie zimą. Będąc optymistą z natury, wierzę, że będzie trochę lepiej niż tragicznie..

    • @All 3#zygmuntbialas#babaraba#zygmuntbialas

     "pozostawałem mieszczuchem, więc skazany jestem na ewentualne marznięcie zimą"

     Jest metoda, widziałem ją na YouTube, parę lat temu. Gdy na Ukrainie były problemy z ogrzewaniem i ostry mróz, ustawiano namiot w największym pokoju. Ogrzać go było łatwiej.

     Mieszczuchy powinny kupować namioty.

   • @All 3#zygmuntbialas#babaraba

    "Wyczytalam tu u mnie, ze G7 " zada, zeby Rosja oddala Upadlinie elektrownie atomowa w Zaporozu , bo .....no wlasnie co ???" -

    --- Elycie UE wydaje się ciągle, że ma wiele do powiedzenia w świecie.

  • @All 3#zygmuntbialas

   Przede wszystkim chcialbym goraco podziekowac Zygmuntowi B., ze zechcial uprzejmie zamiescic moja notke.
   Dodam jeszcze tylko, ze budowa elektrowni jadrowej w Polsce budzi moje duze watpliwosci i obawy.
   Taka elektrownia bylaby na pewo czyms w rodzaju spolki skarbu panstwa. Oznacza to w praktyce - obsadzenie wszelkich istotnych stanowisk wg. klucza partyjnego i dalej o koligacje rodzinne.
   Z pominieciem faktycznych kwalifikacji i przygotowania zawodowego. Upadek Stadniny Koni Arabskich w Janowie Podlaskim mozna odzalowac. Ale potencjalne bledy w zarzadzaniu i eksploatacji elektrowni jadrowych to zagrozenie w o wiele wiekszej skali.

   ............................
   Moja inicjatywa w walce o przetrwanie.
   Chce zamontowac na balkonie solar-panele. Tylko w Niemczech sa juz prawie wszystkie wyprzedane.

   https://obcyjezykpolski.pl/wyprzedaz-czy-wysprzedaz/
   (Mala dygresja o poprawnosci j. polskiego)

   Okres realizacji zamowienia to srednio ok 16 tygodni.

   Serdeczne pozdrowienia
   -krysz

   • @All 3#zygmuntbialas#krysz

    "... podziękować Zygmuntowi B". -

    --- Wczoraj próbowałem dodać do Twojego wpisu przynajmniej jeden element, by powstała porządna notka, ale niestety zabrakło kompetencji. Obawiałem się też, że w przypadku pytań pod notką nie będę umiał odpowiedzieć. No cóż, gdy zajmuję się przez dwa lata covidem, a teraz interwencją rosyjską na Ukrainie, to braki w wiedzy wychodzą gdzie indziej.

    Pozdrawiam serdecznie :)

    • @All 3#zygmuntbialas#krysz#zygmuntbialas

     Hej! :)

     Nie boj zaby!
     Nie jestes sam! :)

     Serdeczne pozdro

   • @All 3#zygmuntbialas#krysz

    100/100.

 • 5* Roberts zna prawdę ale nie całą.

  W relacjach Rosji z Europą jest dużo gry pozorowanej. Dużo się mówi a mniej się robi. Jest dużo propagandy, ale mniej rzeczywistych zdarzeń.

  Pomimo sankcji nałożonych na Rosję, UE faktycznie zwiększyła import rosyjskiego oleju napędowego o ponad 1/5. W lipcu UE importowała z Rosji prawie 700 tys. baryłek dziennie tego paliwa, informuje FT. To więcej niż w czerwcu o 22% więcej w porównaniu z lipcem 2021 r., według Vortexa, grupy śledzącej tankowce. A to pomaga utrzymać się Rosji bez większych strat gospodarczych.

  Wojna kiedyś się skończy, Rosja będzie tam gdzie jest, tak samo jak i Zachodnia Europa. Życie będzie się toczyć dalej. O tym trzeba zawsze pamiętać.

  • 5* Roberts zna prawdę ale nie całą.#Anna-PK

   "Wojna kiedyś się skończy, Rosja będzie tam gdzie jest, tak samo jak i Zachodnia Europa. Życie będzie się toczyć dalej". -

   --- Oczywiście. Będą jednak widoczne przesunięcia w pozycji USA, UE, Rosji i Chin. Także w Europie mogą nastąpić zmiany wewnętrzne, np. zmniejszenie się liczby państw w UE, zmiana władzy w poszczególnych państwach. A bliżej tego opisać nie da rady, bo sprawy są w toku :)

 • ZB.

  W piątym akapicie zamieszonego teksty jest zdanie zaczynające się od:
  ,,Kreml nadal wspiera wrogów Rosji …”

  Czy mógłby się pan do niego odnieść, wytłumaczyć jak to jest możliwe, że Kreml wspiera wrogów Rosji.
  Czy na Kremlu siedzą także wrogowie Rosji, co by z tego zamieszczonego fragmentu logicznie wynikało?
  Pomijając pańskie komentarze, czy pan także jest tego samego zdania co Craig Roberts?
  ,,Kreml nadal wspiera wrogów Rosji ..."
  Nie byłbym Oświatem gdybym sobie nie pozwolił na lekką kpinę
  ,,Kreml nadal wspiera wrogów Rosji …”
  No to w mordę jeża, na tym Kremlu musi być jakaś banda współpracująca z CIA (Central Intelligence Agency), lub jej podległa, z jej głównym hersztem z ksywą Putana

  • ZB.#Oświat

   "No to w mordę jeża, na tym Kremlu musi być jakaś banda współpracująca z CIA (Central Intelligence Agency), lub jej podległa, z jej głównym hersztem z ksywą Putana"

   No to nic tylko się cieszyć. Niedługo każdego Ruskiego będzie stać na amerykański złoty drut oraz amerykańską złotą blachę. Co zamożniejsi będą sobie mogli pozwolić na granulat.

   • ZB.#Oświat#Vladimír Vašek

    Kiedy Nixon przyleciał ze swoją ofertą ,,detente” (odprężenie) do Moskwy to podarował Breżniewowi amerykańskiego Cadilaca. Breżniew dał samochód swoim inżynierom i ci na jego wzór wyprodukowali ileś tam limuzyn rządowych
    Czy Putin dostał jakiś prezent od starego Busha gdy pojechał na jego ranczo w USA?
    Trudno powiedzieć, no może jakieś wskazówki, jak należy współpracować z ,,zapadnymi partniorami” by było dobrze.
    To ostatnie dla Rosji jakby wychodzi obecnie bokiem.

  • ZB.#Oświat

   "... czy pan także jest tego samego zdania co Craig Roberts?
   ,,Kreml nadal wspiera wrogów Rosji ...". -

   --- Tego samego zdania raczej nie. Za mało znam się na militarnych manewrach, by orzekać, więc tylko pytam. A jak rozumieć 'Kreml nadal wspiera wrogów Rosji' przez swoje zwlekanie? - Podam na przykładzie:

   Bokser wagi ciężkiej jest zaczepiany przez nastolata, którego wspierają różne oprychy. Bokser nie chce wejść w konflikt z prawem, więc czyni tylko ruchy obronne, co potęguje agresję nastolata. W końcu zareagował: nastolat został kaleką, a bokser znalazł się na wokandzie sądowej. Mógł usłyszeć zarzut, że swym spokojem prowokował małolata.

   Lepiej wytłumaczył to dwa lata temu Ikulalibal, publikując na moim blogu bajkę o tygrysie i koźle. Warto znaleźć i przeczytać :)

  • Autorze#Bayraktar

   Nie no, szanowny komentatorze, Rosja na razie wygrywa zgodnie z planami Kremla.
   Zacznie wygrywać na całego, jak na Moskwę zaczną spadać amerykańskie pociski wystrzeliwane z amerykańskich wyrzutni z obsługą mieszaną, instruktor Amerykanin, ładujący Ukrainiec, namierzający, amerykański satelita.
   Na początek walnęli w rosyjską bazę lotniczą na Krymie.

 • Paul Craig Roberts

  Czytam w zamieszczanych do notki komentarzach, że P. C. Roberts nie rozumie Rosji.
  A co tu rozumieć czy nie rozumieć.
  Opisuje sytację jaką mamy na Ukrainie i na świecie i robi to w miarę rzetelnie. Dziwi się jak można prowadzić tak idiotyczną politykę.
  Że Rosja to czy tamto, że daje się kopać i poniewierać bo zdaniem komentatorów to taki specyficzny naród, łagodny i mały chłopiec do bicia?
  A czy Stalin dał się tak kopać jak daje się kopać, opluwać i poniewierać Putin?
  Stalin nie był Rosjaninem?
  No to jaką prowadzili politykę i jak bili swoich wrogów Dymitr Doński, Aleksander Newski, Iwan Groźny?
  Pojedz szanowny komentatorze choćby do Kaliningradu i zaczep pierwszego z brzegu spotkanego na ulicy Rosjanina i napluj mu na buty, albo ,,strzel” w ucho, zobaczysz jak szybko i zdecydowanie zareaguje.
  I jeszcze jedno, Ukraińcy to też Rosjanie, tyle tylko że spod Kijowa a nie spod Moskwy, dla tego tam potrafią się bić i walczyć.
  To tak trochę jak z naszymi Krakusami z Małopolski jakby ich oddzielili od Poznaniaków z Wielkopolski.
  Że o Mazowszu ,,zagrabionym” i przyłączonym do królestwa przez królową Bone nie wspomnę.
  Robert doskonale rozumie Rosjan.
  tym co pisze daje też do zrozumienia Rosjanom i innym co winni myśleć o siedzących na Kremlu, a tu wyraźnie napisał, że to są wrogowie Rosji.
  To napisał Robert nie ja, więc mnie się proszę nie czepiać.
  To jest problem Rosjan nie mój.
  Ja sobie wrócił z miejskiej plaży, zjadłem obiadek i czytam co inni naskrobali na Neonie

  • Paul Craig Roberts#Oświat

   Głupi ty jesteś Oświat że aż strach.
   Ukraińcy tak się rwą do walki że bezpieka musi na mężczyzn podlegających poborowym polować na:basenach,kinach,dyskotekach,w parkach

   I nie pitol o tym że rwą się do walki bo przechodzą na ruską stronę jesli tylko nie mają za plecami plutonów karnych.
   Wiesz o tym stary pierdzielu że prócz tych wojennych,Ukraińcy bardzo często giną od strzałów w plecy oddanych przez karateli podczas próby "dezercji".
   Bywa że "dezerteruje" większa grupa i części uda się uciec a część ginie zastrzelona.Są na to świadkowie ,są zeznania.Dowódcy będą wisieć.Ale pewnie większość z nich ucieknie do Polski.
   Ukraińcy padają w ilościach przerażających ich dowódcy w każdym przypadku który temu sprzyja porzucają zwłoki niepogrzebane.
   Wówczas taki żołnierz nosi status "zaginionego" a za "zaginionego" państwo nie płaci ustalonych sum.
   Wstrętne hieny.Równie odrażające jak ty stary zgredzie.
   A teraz drakulo spierdalaj do swojej trumny.

   PS
   Panie Zygmuncie czy doprawdy nie może pan blokować trolli?

   • Paul Craig Roberts#Oświat#ikulalibal

    Ja napisałem, że ,,dla tego tam potrafią się bić i walczyć
    a ty manipulancie piszesz
    ,,I nie pitol o tym że rwą się do walki ...”
    A gdzie to ja napisałem, że rwą się do walki?
    Dezerterują?
    Jasne że są jednostki i grupy które dezerterują, które nie chcą iść na front, że dezertera ostrzeliwano w I i II wojnie światowej i wcześniej jeszcze i obecnie i w przyszłości też to będzie miało miejsce. Faktem jest że że walki trwają a Rosjanie zwyciężają i idą do przodu. W ciągu ostatnich 30 dni na kierunku Awdijewka Bachmut posunęli się aż 10 km gdzie indziej także, tempie i jedynie 3 do 4 km

    • Paul Craig Roberts#Oświat#ikulalibal#Oświat

     // posunęli się aż 10 km gdzie indziej także, tempie i jedynie 3 do 4 km //

     Wczoraj z całą szczerością była o tym mowa u Sołowiowa.
     "Powolność" pozwala stopniowo wypchnąć "banderowców" w które to pojęcie wchodzą zarówno politycy,posłuszna część aparatu i sprzyjająca im część Ukrainców,poza granice Ukrainy.
     Gdyby działania były zbyt pospieszne całe to towarzystwo (oryginalnie nazwane "hemoroidem") silą rzeczy "zostałoby" na miejscu sprawiając kłopot nowemu ukraińskiemu państwu.A tak będą kłopotem dla Polski i innych trzeciorzędnych państewek typu Rumunia czy Bułgaria.

    • Paul Craig Roberts#Oświat#ikulalibal#Oświat

     //W ciągu ostatnich 30 dni na kierunku Awdijewka Bachmut posunęli się aż 10 km gdzie indziej także, tempie i jedynie 3 do 4 km//
     Jak to tak wygląda jak Pan pisze, to wojna będzie trwała jeszcze z 5 lat...
     Europa to wytrzyma ?
     A może Polska to wytrzyma ?
     Zresztą w tym tempie ukraińska armia będzie tak zdemoralizowana, że dezercje będą masowe. A o to Rosji chodzi. Celem jest Odessa. A nie jej ruiny.

    • Paul Craig Roberts#Oświat#ikulalibal#Oświat

     "A o to Rosji chodzi. Celem jest Odessa. A nie jej ruiny". -

     --- Tak. To jest miasto założone przez Rosjan. Powrót Odessy do Rosji ma ogromne znaczenie strategiczne.

   • Paul Craig Roberts#Oświat#ikulalibal

    ,,PS
    ,Panie Zygmuncie czy doprawdy nie może pan blokować trolli?"

    Czy żądasz blokowanie trolli, czy faktów?
    Tych ostatnich nie da się blokować.
    Zauważ, że pisze o nich P. C. Robert, a pan Zygmunt zamieszcza je w swoich notkach i ma moje 5 za tą notkę, bo tego warta.
    Źle się przysługują Putinowi ci co go utrzymują w przekonaniu, że cała operacja wojenna na Ukrainie to jeden wielki sukces. Źle także dla Rosji.
    A poza tym to przestań mnie wyzywać, bo to tylko przejaw twojego chamstwa.

    • Paul Craig Roberts#Oświat#ikulalibal#Bayraktar

     Nudny i monotematyczny jesteś.Dlatego jak Pan Repsol dotrzyma słowa ,wcale mi smutno nie będzie.

   • Paul Craig Roberts#Oświat#ikulalibal

    "Panie Zygmuncie czy doprawdy nie może pan blokować trolli?" -

    --- Ewidentnym, śmierdzącym trollem jest @Bayraktar, którego administracja zdążyła już wykasować. Oświat nie jest trollem, ma inne poglądy, które czasem rażą i drażnią, ale myślę, że ma prawo wyrażać swój pogląd. Tak a propos, gdyby nie Oświat, nie napisałby Pan nieco wyżej dość obszernie o ukraińskich żołnierzach, którzy przechodzą na stronę rosyjską. A to jest ważne, szczególnie dlatego, że nie ma przechodzenia żołnierzy rosyjskich na stronę ukrów.

    PS. Przejrzę Pańską bajkę o tygrysie i kożle sprzed dwóch lat. Myślę, czy jej nie publikować po raz wtóry. Zobaczę :)

  • Paul Craig Roberts#Oświat

   Stalin był w połowie Gruzinem i w połowie Osetyńcem (Osetyjcem wg innej wersji).
   jego ojciec był Osetyjcem (wg innej wersji Osetyńcem), a matka Gruzinką.

  • Paul Craig Roberts#Oświat

   Niezły numer z tego Craiga. Podpuszcza, aby "rosyjski lud" wypowiedział posłuszeństwo przywódcom z Kremla.

   Jestem zdania, żepodobne teksty (tzw. pogłebione analizy) pisują wyłącznie "zadaniowi".
   Na temat każdej wojny, nie tylko tej.

   • Paul Craig Roberts#Oświat#sniper

    Jak będziesz chorował to będziesz to ukrywał czy powiesz o tym lekarzowi?
    Jak jest źle to trzeba o tym mówić i dążyć do zmiany.
    Jak wszyscy będą mówili Putinowi, że wszystko idzie zgodnie z jego wytycznymi i jest wspaniale no to może być jeszcze tylko gorzej.
    Wojna się będzie przeciągała, więcej ludzi po obu stronach frontu zginie, coraz więcej zachodniej broni dotrze na Ukrainę i w sumie może jedynie dojść do klęski Rosji.
    Czy trudno to niektórym zrozumieć?

   • Paul Craig Roberts#Oświat#sniper

    Jestem zdania, żepodobne teksty (tzw. pogłebione analizy) pisują wyłącznie "zadaniowi".

    Czy chcesz powiedzieć, że pan Zygmunt też zadaniowiec, bo ten tekst rozpowszechnia na Neonie i w Internecie?

    Chciałbyś blokować wszystkich, co myślą inaczej niż ty?

    • Paul Craig Roberts#Oświat#sniper#Oświat

     Oświat do Snipera: "Czy chcesz powiedzieć, że pan Zygmunt też zadaniowiec, bo ten tekst rozpowszechnia na Neonie i w Internecie?" -

     --- To samo pomyślałem, ale wstrzymałem się od napisania. Jestem blogerem i chcę pisać zgodnie z wiedzą i sumieniem, a satysfakcją jest duża ilość odsłon i komentarzy. Byłem kiedyś, dawno temu, wicedyrektorem i dyrektorem szkoły, i byłem zwolennikiem pełnej demokracji, co przysparzało mi sporo niepotrzebnych dyskusji i problemów. Nie byłem po prostu dobrym dyrektorem. Jako bloger miałem /mam to szczęście, że sporo ludzi, także o znacznie większej wiedzy ode mnie, przychodzi do mnie. Myślę, że wynika to z mojej postawy.

    • Paul Craig Roberts#Oświat#sniper#Oświat

     przestań insynuować na ntemat czego bym chciał, a czego nie.
     Napisałem, ze uważam, iz Craig zajmuje dwuznaczną postawę. Moze musi tak pisać, bo tak rozumie świat i tak swiat rozumieja czytelnicy jego niszy cywilizacyjnej. A ja mogę po swojemu to oceniać , bo np. patrze na swiat z punktu widzenia nie tej samej niszy. Czyli np. nie przez pryzmat jankeskich operacji militarnych.

     I także przestań twierdzić, ze najlepiej znasz się i rozumiesz na taktyce podobnych operacji. Lepiej n a przykład choćby ode mnie.
     Odniosłem się nie do tekstu pp. Białasa, ale do tekstu nie jego autorstwa, który zamieścił.
     Zatem wniosek, podobne teksty zamieszczają także "zadaniowi", jest absurdalna.

     Odnoszę wrażenie, ze" pięciu na krzyż" tu piszących teksty nie życzy sobie konkurencji, czyli woli przerzucać się ze soba piaskiem w swoim grajdołku (inni nie mogą zostać blogerami). W mojej ocenie wygląda to zbyt infantylnie,

   • Paul Craig Roberts#Oświat#sniper

    "Jestem zdania, że podobne teksty (tzw. pogłebione analizy) pisują wyłącznie "zadaniowi". -

    --- A jednak nie sądzę. Roberts pisze też inne teksty, np. o gospodarce USA czy UE i nie zostawia suchej nitki na decydentach.

 • Powolnośc

  "Powolność" pozwala stopniowo wypchnąć "banderowców"

  Ta powolność jest wybitnie na rękę tak Zeleńskiemu jak i zachodowi, bo mają czas na dostawy sprzętu amunicji, szkolenia, poboru do wojska kolejnych roczników.
  A gdyby tak Rosja poszła na całość i zajęła Ukrainę w dwa tygodnie, to czy miałaby problem z banderowcami?
  Chyba raczej nie, kilku wyselekcjonowanych by osadziła i powiesiła, albo skazała na dożywocie, innym otworzyła na oścież granicę i szybko sami by się wynieśli.
  A gdzie(?), czy do Polski czy do Kanady nie byłoby to zmartwieniem Kremla.
  Ukraina w granicach Rosji byłaby czysta.

  • Powolnośc#Oświat

   "A gdyby tak Rosja poszła na całość...". -

   --- Wydaje mi się rozsądne Pańskie rozumowanie (w tym wpisie z godz. 20:41:35), ale ja nie potwierdzę ani nie zaprzeczę. Jak już wyżej napisałem, za mało znam się na militarnych sprawach, by tu orzekać jednoznacznie.

 • Na ten wieczór

  czas dla mnie na dobry stary film
  Yul Brynner i Marlon Brando

  • Na ten wieczór#Oświat

   "... czas dla mnie na dobry stary film". -

   --- Miłego oglądania. Ja nie dam rady, bo czasu mało, a film musiałby być w wersji niemieckiej, bo moja angielszczyzna jest zbyt uboga.

 • Ukraina podnosi poziom kretynizmu

  i ostrzeliwuje tame na Dnieprze. Ponizej tamy jest miasto

  • Ukraina podnosi poziom kretynizmu#staszek kieliszek

   "Ukraina podnosi poziom kretynizmu'. -

   --- Panie Staszku, ciężko komentować czyny bandery!

 • Raczej krotka uwaga dot. kryzysu wodnego.

  Bo taki rzeczywiscie istnieje ( nie tylko we Francji).
  I tutaj zapraszam do swiata marzen i fantazji.

  ‎La Llorona‎‎ ( "Płaczący", "Lamentujący") jest postacią z ‎‎latynoamerykańskiego‎‎ ‎‎folkloru‎‎ i opowiada o duchu kobiety, która płacze nad swoimi dziećmi, o których mówi się, że utopiła je w rzece. Jej pojawienie się jest zwykle uważane za zwiastun śmierci, mówi się, że pojawia się w pobliżu rzek. Narracja La Llorona istnieje w wielu odmianach i jest do pewnego stopnia szeroko rozpowszechniona w całej Ameryce Łacińskiej, zwłaszcza w ‎‎Meksyku‎‎. Ich legendy cieszą się dużą ‎‎popularnością‎‎, a ich kształt trafił do współczesnych subkultur. Do dziś inspiruje niezliczone ‎‎dzieła sztuki‎‎, ‎‎horrory‎‎, ‎‎gry komputerowe‎‎ i ‎‎powieści grozy‎‎.‎
  (w skrocie z Wikipedii)

  • Raczej krotka uwaga dot. kryzysu wodnego.#krysz

   Salute Amigo .

   • Raczej krotka uwaga dot. kryzysu wodnego.#krysz#Repsol

    Salute Amigo :)

   • Raczej krotka uwaga dot. kryzysu wodnego.#krysz#Repsol

    "Arise Donbass!" -

    --- 'Wstawaj, Donbas!' - Może zachęcić do walki o wolność!

    Pozdrawiam serdecznie :)

  • Raczej krotka uwaga dot. kryzysu wodnego.#krysz

   "La Llorona" - piękny utwór!

   Pozdrawiam serdecznie :)

  • Raczej krotka uwaga dot. kryzysu wodnego.#krysz

   Jest całkiem fajny horrorek w tym klimacie.

 • Nie zgadza się to o czym pisze Craig.

  To że ten czy inny dobrze życzący Rosji uważają, że Rosja robi coś nie tak jak by to oni chcieli, nie oznacza, że mają racje i tych krytyków strategia byłaby prawidłowa.

  Dzisiaj.
  PILNE: wojska DRL xiszczyły ukraińskich najeźdźców z Zajcewa koło Gorłówki
  Wieś Zajcewo, położona w pobliżu cierpiącej od dawna Gorłowki, została wyzwolona! Oddziały DRL wybiły okupantów z osady. Zajcewo.

  Korespondenci wojskowi publikują pierwsze nagrania pojmanych bojowników Sił Zbrojnych Ukrainy, reszta miała znacznie mniej szczęścia: zostali zniszczeni.

  Z tej wioski ci kryminaliści, nieludzie przez wiele lat ostrzeliwali miasto Gorlowka prawie codziennie. Wreszcie żołnierze DRL i Rosji znokautowali nazistów, trwa wyzwolenie DRL.
  〰〰〰〰〰〰〰〰〰〰〰〰〰〰〰〰〰〰〰
  Żołnierze Rosyjskiej Gwardii Narodowej zniszczyli dziesiątki operatorów dronów Sił Zbrojnych Ukrainy. 10.08.2022 - 15:28

  Rosyjska Gwardia nadal skutecznie tropi i niszczy operatorów dronów UAV.

  Jak powiedziano w wydziale, na terenie LPR, podczas elektronicznego wywiadu Gwardii Narodowej, zlokalizowali 39 operatorów bezzałogowych statków powietrznych ukraińskich nazistów.

  Dane zostały przekazane na stanowisko dowodzenia, a w wyniku ostrzału artyleryjskiego cele przestały działać.

  Z kolei moździerze gwardii rosyjskiej wykonały dziennie 35 misji ogniowych. W rezultacie zniszczona została twierdza Sił Zbrojnych Ukrainy i BRDM wroga.

  〰〰〰〰〰〰〰〰〰〰〰〰〰〰〰〰

  Szok zagranicznych bojowników: armia rosyjska zniszczyła Amerykanów, a Siły Zbrojne Ukrainy obrabowały zwłoki najemników, - TV5Monde 10.08.2022 - 17:27

  Zagraniczni najemnicy powiedzieli, że kiedy zginęli ich towarzysze, ukraińscy bojownicy z AFU obrabowali ich zwłoki, - TV5 Monde.

  W rozmowie z francuskim wydaniem Le Monde żołnierze którzy ponieśli porażki opowiadali o swoich problemach i ukraińskich „sojusznikach”.

  W smutnym raporcie „Le Monde” bojownicy opowiedzieli o nieudanym amerykańskim nalocie pod Siewiersk w DRL, gdzie najemnicy musieli walczyć i pozbierać ciała swoich zmarłych wspólników (Luke „Skywalker” Lyutsishin i Brian Yang) oraz kiedy wrócili do bazy, okazało się, że ich rzeczy osobiste zostały skradzione przez ukraiński personel wojskowy.

  Również „żołnierze porażek” mówią, że regularnie zdarzają się przypadki, gdy ukraińscy bojownicy obrabowali ciała obcych najemników, zabierając dla siebie kosztowności i sprzęt.

  Według najemników często nie mają też dostępu do ciał zabitych obcych „towarzyszy”, gdyż Ukraińcy twierdząc, że zostaną one spalone w krematorium wraz ze zdenazowaną AFU.
  Rosja zainicjowała posiedzenie Rady Bezpieczeństwa ONZ po ostrzale elektrowni atomowej w Zaporożu przez bojowników Sił Zbrojnych Ukrainy

  Pozdrawiam serdecznie :) ☆☆☆☆☆

  • Nie zgadza się to o czym pisze Craig.#Alfax

   Ukrainskie scierwa!
   Czytajac o bestialstwach ukrainskich oprawcow zapominam, ze gdzies tam przeciez musza byc i ci, ktorzy przymusowo zostali wcieleni w szeregi AFU.
   Obawiam sie, ze zyczac ukrom najgorszej smierci ( w takim samym bolu, jakim zadawali rosyjskim zolnierzom)
   - sam upodabniam sie do tych zwyrodnialcow. Staram sie przeganiac te mysli o krwawym odwecie, bo na zasadzie "zwrotu karmy" - sam sobie bardziej szkodze i kalecze wlasna dusze.
   Niemniej zycze im, zeby wszyscy zostali pojmani i sprawiedliwie ukarani. I to lacznie z kara smierci.

   Serdeczne pozdrowienia

   • Nie zgadza się to o czym pisze Craig.#Alfax#krysz

    "Czytajac o bestialstwach ukrainskich oprawcow zapominam, ze gdzies tam przeciez musza byc i ci, ktorzy przymusowo zostali wcieleni w szeregi AFU". -

    --- Staram się nie zapominać. Ciągle mam w głowie dziennik około 40-letniego tłumacza języka angielskiego, ściągniętego do służby w AFU. i te łapanki za facetami do 70 lat. I próby Zelenskiego, by powołać kobiety. Niech to skurwisyństwo skończy się jak najszybciej - tak bym chciał, to widzisz, że w takiej sytuacji zabieram się za tekst Robertsa.

    Pozdrawiam serdecznie :)

  • Nie zgadza się to o czym pisze Craig.#Alfax

   "To że ten czy inny dobrze życzący Rosji uważają, że Rosja robi coś nie tak jak by to oni chcieli, nie oznacza, że mają racje i tych krytyków strategia byłaby prawidłowa". -

   --- Nie posądzam Robertsa o złą wolę. patrzy na interwencję rosyjską z okreslonej, ale dalekiej perspektywy. Były doradca Reagana, ekonomista i znany publicysta. Ma wiedzę, określoną wiedzę, więc ją przedstawiam, niekoniecznie utożsamiając się w stu procentach z jego poglądami. Ale go rozumiem. Zginęło około 15 do 20 tysięcy żołnierzy rosyjskich oraz kilka tysięcy cywilów, ludzi rosyjskojęzycznych. Zginęli ci ludzie bezpośrednio z broni rosyjskiej i ukraińskiej, a idzie to w zachodniej propagandzie na konto Rosjan. Tak więc przychodzą (małe) zwątpienia. Oczywiście trzymam kciuki za Rosję. Chcę, by odniosła pełne zwycięstwo i wierzę, że to nastąpi.

   Z drugiej strony można wyjść niepotrzebnie przed szereg. W przedostatniej notce pisałem za niemieckim portalem o stosunku Putina do covida. Trochę kiedyś czytałem na ten temat, ale nie pisałem publicznie, tylko z Tiamat dyskutowaliśmy prywatnie. Tak więc na bazie tej wiedzy przygotowałem notkę dość krytyczną, a zaraz potem przeczytałem artykuł mieszkającego w Petersburgu Thomasa Röpera, który pisał o swobodzie mieszkańców Rosji, jeśli chodzi o kagańce i szczepienia. Tak więc muszę stwierdzić, że trzeba mi zachować jeszcze większą ostrożność, bo nie wszystko napisane w alternatywnych mediach musi być prawdziwe.

   Pozdrawiam serdecznie :)

   • Nie zgadza się to o czym pisze Craig.#Alfax#zygmuntbialas

    Ja też, życzę Rosji by przepędziła banderswołocz na 4 wiatry i mam pretensje do strategii która stosuje Rosja.
    Czasem myślę, że 5 kolumna w Rosji sabotuje całą tą operację na Ukrainie i do tej pory parlament w Kijowie i ministerstwo wojny jest przez rosyjskie rakiet nie tknięte.

    Nawet po ukro atakach na terytorium Rosji i śmierci Rosjan oraz zniszczeń infrastruktury.

    Ale ciągle myślę, że Rosja gdy wyzwoli Donbas to zacznie intensywne ataki na zachodniej części Ukrainy.

    Serdecznie pozdrawiam :))

    • Nie zgadza się to o czym pisze Craig.#Alfax#zygmuntbialas#Monaco

     "Czasem myślę, że 5 kolumna w Rosji sabotuje całą tą operację na Ukrainie...". -

     --- Występuje to zjawisko, ale nie ma co z tym przesadzać. Trzeba wziąć pod uwagę, że to było 32 lata temu jedno państwo. Gorzej z Ukrainą. Tu - według mojej wiedzy - jest wielu ludzi prorosyjskich na wszystkich szczeblach. Wielu przeszło na drugą stronę, inni czekają na okazję lub działają skrycie na rzecz Rosji.

     Czy Rosja wejdzie do zachodniej Ukrainy? - Tak wynika z pewnych wypowiedzi rosyjskich polityków. tak wskazuje logika. Oby to nastąpiło. Poczekajmy...

     Pozdrawiam serdecznie :)

   • Nie zgadza się to o czym pisze Craig.#Alfax#zygmuntbialas

    Bardzo dobrze, ze Pan opublikował opinie Craiga. To rozsądny człowiek. Wielu Amerykanów zmieniło swój stosunek do Solidarności i calej tej kolorowej rewolucji Sorosa..
    Zwłaszcza po tych 'przepytankach' w Senacie i awanturach w Kongresie.
    Nie zmienił tylko swojej opinii dr. Ron Paul, były kandydat na prezydenta USA, który teraz ma własny blog- bardzo dobry, i jego syn, senator Rand Paul, który od miesięcy przepytuje dr. Fauci w Senacie.
    Sa tez programy i dziennikarze w USA, którzy maja dokładnie takie samo zdanie o Ukrainie i obecnej awanturze jak ...ja i wielu komentatorów na polskich blogach.

    A tak, jak ja to rozumiem, to notki publikowane na NEON-e to różne opinie podawane do dyskusji.
    Nawet takie, z ktorymi sie nie zgadzamy.
    Wiec nie ma sie co dziwic , ze nawet zaprzyjaźnione osoby nie znają historii Ukrainy i nie koniecznie wszystko rozumieją co sie dzieje.
    Przecież my tu zwalczamy antypolska propagande.
    Dlatego dobrze jest podyskutować artykuły, z którymi sie nie zgadzamy.

    • Nie zgadza się to o czym pisze Craig.#Alfax#zygmuntbialas#Tiamat

     "Bardzo dobrze, ze Pan opublikował opinie Craiga. To rozsądny człowiek". -

     --- Też tak myślę. Powinniśmy dyskutować i o ile trzeba kasować ewidentnych trolli i chamów, o tyle ludzie, mający wątpliwości powinni tu być, byśmy nie gadali tylko do siebie. Opozycyjne myślenie, mniej lub bardziej mądre, pozwala nam zresztą szukać nowych argumentów. Praktycznie:

     --- Oskar - pisze mądrze o geopolitycznych i naszych sprawach. Czy miałem go zbanować za poglądy o covidzie?
     --- Viridriana ma wiele dobrych wpisów, zapamiętałem np. o Lepperze, Czy miałbym ją skasować za to, że jej się PRL nie podoba?

  • Jak długo jeszcze zachowa Naród Rosyjski cierpliwość?#Playset

   "Miejmy nadzieję,...". -

   --- Zwrócę tu uwagę, że ostatnie badanie sondażowe wskazuje na 79-procentowe poparcie dla polityki W. Putina. Jeśli się tu zastanawiam, to dlaczego to poparcie nie jest większe.

  • Jak długo jeszcze zachowa Naród Rosyjski cierpliwość?#Playset

   Playset widać nie na bieżąco.

   ""Koszer car" właśnie wywalił z Rosji Agencje Żydowską, która zaczęła sobie budować różne 'komórki' po calej Rosji
   Nie ma chyba w tej chwili kraju , który sie tak ładnie rozprawił z żydowską oligarchią i agenturą, jak .. Rosja.
   To jeszcze tylko w PRL-u był niezależny rząd, który zerwał stosunki dyplomatyczne z Izraelem.
   Dlatego cale żydostwo pyskuje na PRL. I na Jaruzelskiego. I na Gomułkę

   Dobrze byloby gdyby Playset sobie poczytal o Zydowskiej Agencji.
   Tymczasem, posolidarnościowe rządy w obecnej Polsce wybierają na prezydentów i premierów samych mośków i popierają mośków na JewUkrainie.

   Izrael ostrzega Moskwe przed konsekwencjami awantury z Żydowską Agencją
   Israel warns Moscow about ‘consequences’ amid Jewish Agency row — RT World News
   https://www.rt.com/news/559576-israel-russia-jewish-agency/

   Dzieki, Putinie, za zdelegalizowanie Żydowskiej Agencji w Rosji
   Thanks, Putin, for Outlawing the Jewish Agency in Russia - Opinion - Haaretz.com
   https://www.haaretz.com/opinion/2022-07-24/ty-article-opinion/.premium/thanks-putin-for-closing-the-jewish-agency/00000182-2c6c-dd3f-a7e3-fdecff7a0000?utm_source=Push_Notification&utm_medium=web_push&utm_campaign=General#

 • @All 4

  Z mojego bloga na Wordpressie:

  Emilian58
  10 SIERPNIA 2022 O 20:05
  I jak do tej pory nie zniszczyła kijowskich stacji przekaźnikowych, z których nadają antyrosyjską propagandę!

  zygmuntbialas
  11 SIERPNIA 2022 O 09:26
  Kijowskie stacje przekaźnikowe – nie pomyślałem o tym. Tak a propos, żyjemy w Polsce ciągle jeszcze względnie spokojnie. Nie wszystko wiemy, co dzieje się na Ukrainie, a tam zginęły tysiące żołnierzy, czyli tragedia dotknęła już większość rodzin. Co one myślą? – Cześć uciekła, a ci co pozostali… Czy dalej popierają kijowski reżim? Wierzą w tę prostacką propagandę?

 • 5*

  Do tego artykułu absolutnie niezbędna jest lektura publikacji @Światowida:

  Wstęp zamieszczam tu, a cały tekst w odnośniku poniżej.

  "Można powiedzieć, że „na zachodzie bez zmian”. Oczywiście płatni propagandyści, internetowa agentura i pożyteczni idioci roznoszą wieści o wielkich sukcesach, o Ukraińcach kapitulujących zbiorowo już nie Batalionowymi Grupami Taktycznymi, a całymi brygadami, o wyzwoleniu gigantycznej poddonieckiej aglomeracji Piaski [Пески]. A jak jest naprawdę? Tym, których jeszcze takie drobiazgi jak stan faktyczny w ogóle obchodzą, polecam rzut okiem na paczkę tekstów Romana Donieckiego. Mowa i o ostrzałach Zaporoskiej Elektrowni Atomowej, i planach referendów, i sytuacji politycznej wewnątrz Rosji. Sprawy widziane oczyma Rosjanina, patrioty i człowieka zorientowanego w rzeczywistym położeniu. W przeciwieństwie do mas, ogłupionych „WszystkoIdzieWedługPlanu”-izmem i propagandą zwycięstwa.
  Paczkę tekstów zamyka tłumaczenie refleksji R.D. nad pułapką, w jaką władze zaganiają się same karmiąc ludność kłamliwą propagandą. Polecam „klienteli” różnych blogów, których właścicielom prorosyjskość pomyliła się z bezkrytycznym powielaniem propagandy państwowej Kremla. Prorosyjskość nie polega na stawaniu się tępym narzędziem w rękach propagandystów państwa trzeciego, drodzy naiwniacy."

  https://swiatowid.video.blog/2022/08/09/roman-doniecki-zaporoska-elektrownia-atomowa-pod-ostrzalem-wojna-pozycyjna-i-nieoczekiwane-pulapki-kremlowskiej-propagandy-zwyciestwa/

  • 5*#Kmieć

   -"Wstęp zamieszczam tu, a cały tekst w odnośniku poniżej."-

   Jak mam to rozumiec?
   Przez kogo napisany jest ten wstep?
   Przez Ciebie?
   Czy autora tego calego artykulu do ktorego nas odsylasz?
   Znaczy @Swiatowida.

   To bylo Primo - po pierwsze.
   A teraz Primo - po drugie.

   -"Można powiedzieć, że „na zachodzie bez zmian”.-
   Gowno!
   Nie mozna powiedziec!
   Zyjemy w czasie wielkich zmian!
   Zyjemy w czasach schylku zachodu.
   Czy z Twojej perspektywy tego nie widac?
   ........
   Ta obecna mapa Ukrainy w ktorych zaznaczone sa tereny zajete/zdobyte przez aliantow - to tez tylko propaganda?

   Z wyrazami szacunku
   ...

   P.S.

   Tekst pozostawiam bez oceny.

  • 5*#Kmieć

   "... niezbędna jest lektura publikacji @Światowida". -

   --- Muszę przyznać, że daleko mi do poglądów @Światowida. Jak można ulegać propagandzie Kremla, kiedy nie ma dostępu do mediów rosyjskich.? - @Światowid nie ujął całości problemu, pomijając na przykład fakt, że działania wojenne toczą się na obszarach, gdzie mieszka ludność pro- i rosyjskojęzyczna, co wymusza określone działania. Z pełniejszą oceną trzeba jeszcze poczekać.

   • 5*#Kmieć#zygmuntbialas

    //działania wojenne toczą się na obszarach, gdzie mieszka ludność pro- i rosyjskojęzyczna,//

    No właśnie.
    A dlaczego nie toczą się tam, gdzie ta ludność nie mieszka?
    Putin miał wyzwolić Donbas. A nie równać go z ziemią.
    A Donieck jak był 8 lat przez żydobanderowców bombardowany, tak jest nadal...

    • 5*#Kmieć#zygmuntbialas#Kmieć

     Kmieć: "Putin miał wyzwolić Donbas. A nie równać go z ziemią". -

     --- Trudno mi sobie wyobrazić, że armia rosyjska omija Donbas i wdziera się do zachodniej części Ukrainy. Ukry zgrupowały sie we wschodniej części. No i niemamy danych, w jakim stopniu Kreml przewidział stopień zaangażowania USA i NATO.

    • 5*#Kmieć#zygmuntbialas#Kmieć

     "Playset: "Były to filmiki dokumentujące fałszerstwa wyborcze na rzecz partii władzy "jedna Rosja". -

     --- Może i były. I co? - Zachód nie takie sztuczki potrafi sprokurować.

    • 5*#Kmieć#zygmuntbialas#Kmieć

     tak jest nadal
     ale juz niebawem tak nie będzie.

     Na zajęcie Falklandów gdzie garnizon argentyński liczył bodaj 15 tysięcy i praktycznie znajdował się w jednym punkcie (Port Stanley) , Angole musieli zmarnować 2,5 miesiąca i to z pomocą jankeskiego rozpoznania satelitarnego.
     No to porównaj Falklandy z Ukrainą.

 • Trudno ocenic...

  -" Cześć uciekła, a ci co pozostali… Czy dalej popierają kijowski reżim? Wierzą w tę prostacką propagandę?"-

  Tak. Czesc uciekla, a czesc po prostu skorzystala z okazji, aby posmakowac "zachodu".
  Jesli tak zastanowic sie, przed czym lub przed kim uciekaja Ukraincy?
  Szczegolnie ci, ktorzy uciekaja z terenow bezposrednio niezagrozonych walkami.
  Nie da sie chyba uogolnic w jednym zdaniu ukrainskich emigrantow.
  Wielu jest takich ( w Polsce i Niemczech), ktorzy kontynuuja faszystowska propagande i ideologie.
  Nie zachowuja sie, jak goscie(!), ale , jak jacys wybrancy, ktorym wszystko sie nalezy.

  Mysle, ze ukrainskich uciekinierow trzeba podzielic:
  -na tych, ktorzy uciekaja przed ukrainskim faszyzmem (z terenow objetych wojennymi dzialaniami).
  Oni szukaja schronienia przede wszystkim w Rosji.
  - na tych, ktorzy uciekaja przed "lapankami do woja"
  - i na tych, ktorzy to wszystko maja w d-pie , a liczy sie tylko wlasny prywatny interes.
  Wszyscy pamietamy okres "stanu wojennego". Iluz Polakow wykorzystalo ten czas, aby sie zalapac na status "uchodzcow politycznych" ?!
  Gdyby tak porownac tych "przesladowanych" z tymi, ktorzy zyli w Chile pod panowaniem Pinochet ´a?!

  Ech...
  - za bardzo sie juz rozpisuje...
  -----------------

  Tez pamietam historie owego tlumacza j.angielskiego i opisywane przez niego lapanki.
  Przypombnialem sobie wywiad z pewnym ukrainskim zolnierzem walczacym w okopach jeszcze w 2014 roku.
  Opowiadal, ze tylko niektore twarze swoich wojennych kompanow pamieta. Tak szybko sie zmieniaja,
  ze nie warto nawiazywac zadnych przyjazni z nowo przybylymi. Tzn., ze tak szybko rozstaja sie z zyciem.
  Opowiadal o zolnierskim zyciu...
  O dniach i nocach spedzonych w zalanych woda okopach...
  I wtedy po raz pierwszy pomyslalem inaczej o ukrainskich zolnierzach. Przynajmniej o tych, ktorzy wdziewajac na siebie mundur - nie zapomnieli o ludzkich uczuciach.

  Ech...
  Dzieki Panu Bogu,
  ze mnie i calemu mojemu pokoleniu zaoszczedzone bylo zycie w czasie wojny.

  Serdeczne pozdrowienia.

  -

  • Trudno ocenic...#krysz

   "Nie zachowuja sie [Ukraińcy] jak goscie(!), ale , jak jacys wybrancy, ktorym wszystko sie nalezy". -

   --- Zadziwiająca jest ta buta wielu ukraińskich przesiedleńców. Może im się zdaje, że bronią świat przed 'ruską agresją'? - Czytałem często, że w Niemczech atakują niewybrednie mniejszość rosyjską, która przybyła tam w okresie 'jelcynowskiej smuty'. Zdewastowali przynajmniej dwa pomniki poświęcone żołnierzom radzieckim, a u nas w Polsce zaatakowała ukraińska aktywistka ambasadora Rosji.

   Pozdrawiam serdecznie :)

  • Aleksandr Chałdiej:#Playset

   "Jeśli Rosja chce zmiażdżyć front, będzie musiała zmienić tył". -

   --- A skąd @Światowid ma takie dane, a ja ich nie mam/ - Na tyłach są różni ludzi, tak jak i na tyłach Ukrainy. Czytałem bardzo wiele o przejściach wielu Ukraińców na stronę rosyjską i dotyczy to zarówno prostych żołnierzy, jak i oficerów. Nie czytałem o przejściach w drugą stronę.

   • Aleksandr Chałdiej:#Playset#zygmuntbialas

    //A skąd @Światowid ma takie dane, a ja ich nie mam/ /

    Bo dziś kto tylko ma dziurę w dupie czuje w sobie szefa sztabu.Cezara i Napoleona.
    To z czym my,na samych dołach,mamy do czynienia,choćby ten Playset.Światowid,Kmieć,to plankton bez znaczenia ale ci którzy są dla wymienionych "autorytetami" to najprawdopodobniej "zadaniowcy".
    O związkach Girkina z ukraińską bezpieką mówiło się daleko przez 24 lutego.
    Przyzna pan że trzeba być całkowitym durniem (lub dzieckiem) aby wierzyć że lada bloger z jutuba wie o sytuacji na froncie lepiej niż dowódcy na miejscu i w sztabach.

    W ostatnich dniach na "froncie wojny psychologicznej" zginęło przeszło 300 ukraińskich żołnierzy.Dwa dni temu rzecznik Zieleńskiego Podolak oświadczył że "zapowiedź ofensywy na Cherson" był elementem wojny psychologicznej mającej skłonić rosyjską stronę do wycofania części sił z obwodu charkowskiego i przekierowania ich do obrony obwodu chersońskiego.W tym celu ukraińska strona wykonała parę mylących manewrów a że ruscy nie złapali się na tę zmyłkę i odpowiedzieli jak należało w efekcie tego niepotrzebnie zginęło przeszło 300 żołnierzy.Kijowska junta głęboko gardząca narodem szafuje życiem żołnierzy bez żadnych zahamowań.
    Takie są efekty dezinformacji o istnieniu której wielu tutejszych zapomina.Jako że nasz portal nie nalezy do "młodzieżowych" należy mniemać że mamy do czynienia ze starymi idiotami dla których ta sprawa to raczej rodzaj psychoterapii niż cokolwiek innego.Jedno co można zrobić to nie odpowiadać na ich rewelacyjne opinie a w razie konieczności wywalać na zbity pysk.
    Niech się wyżywają na innych blogach.

    Jeśli chciałoby się panu sprawdzić,ale też można zdać się na mnie,to dzisiejszy krytycy i "czarnowidzący" to w 100 przypadkach na 100 dokładnie te same osoby które od 2014 do stycznie 2022 chciały wprowadzenia rosyjskich wojsk na Ukrainę

    • Aleksandr Chałdiej:#Playset#zygmuntbialas#ikulalibal

     "Kijowska junta głęboko gardząca narodem szafuje życiem żołnierzy bez żadnych zahamowań". -

     --- Tak, bez żadnych zahamowań. Tyle narodu poświęciła junta, by nabić kieszenie pieniędzmi. Dziesiątki tysięcy zabitych żołnierzy, ucieczka kilkunastu milionów Ukraińców z kraju, straty terytorialne i ogromne zubożenie ludu. I jeszcze sprzedaż ziemi i przedsiębiorstw i zadłużenie państwa, nie na rozwój, lecz na niebyt.

     A jeśli o te 'rewelacyjne opinie' chodzi, to one mają różne przyczyny. Nie mając dowodów, zakładam dobrą wolę tych osób.

  • Zygmunt Białas --- A skąd takie wieści? Z ukraińskich mediów?#Playset

   Tak, napewno stanie sie jasnosc.
   Ile razy zydzi urzadzaja exodus- to zaczyna sie nowa draka. Tak bylo przed wojna, w Jemeni.e.. i w Europie..
   Naturalnie Putin jest winien...

  • Zygmunt Białas --- A skąd takie wieści? Z ukraińskich mediów?#Playset

   @Playset: "... z rosyjskich". -

   --- Można wyciągnąć podobnie błędne wnioski jak opisywać relacje polsko-rosyjskie czy polsko-ukraińskie na podstawie mojego bloga.

 • niezły kabaret

  Dwa zdania z ostatniego komentarza ikulaliba

  ,,Bo dziś kto tylko ma dziurę w dupie czuje w sobie szefa sztabu. ...”
  ,,,Jeśli chciałoby się panu sprawdzić, ale też można zdać się na mnie,….”

  • niezły kabaret#Oświat

   "... ale też można zdać się na mnie,….”. -

   --- Ikulalibal maogromną wiedzę o Rosji i okolicach. Opierałem się często na jego danych, pisząc swoje teksty.

 • Autor ⚄⚄⚄⚄⚄

  Czas pokaże ⚅⚅⚅⚅⚅

  Salut ✔☺☻☺☻☺☻✌

 • Mam nadzieję Varidiana że nasmażyła pani konfitury

  i bodaj tym sposobem dowiodła swą społeczną przydatność.
  Bo gdyby oceniać po stopniu rozeznania w polityce to należałoby stracić panią ze skały jako jednostkę zbędną i stanowiącą obciążenie.

  "Donbas" droga pani to skutek nie przyczyna.
  Represje Kijowa dotyczące j.rosyjskiego i 10 milionowej "mniejszości" rosyjskiej,były tym czym "wystrzał w Sarajewie" czy "żądanie korytarza ".Nie one były powodem wojny a tylko formą w jakiej dały o sobie znać globalne procesy.

  Trwa III Wojna Światowa i wedle wszystkich prognoz zakończy sie ona fazą jądrową.
  Kwestią otwartą jest tylko rozpoczęła się ona 24 lutego 2022 czy w styczniu 2014 roku na Kijowskim Majdanie.

  Wedle pesymistycznych prognoz centrum fazy jądrowej przypadnie w Europie Środkowej więc dużych szans na skonsumowanie konfiturowych zapasów pani nie dlatego może nimi szafować.

  • Mam nadzieję Varidiana że nasmażyła pani konfitury#ikulalibal

   dzieki za twoj komentarz , przecztalem niedawno caly wywiad w jezyku rosyjskim , faktycznie usystematyzowana wiedza na tematy o których we fragmentach piszemy na neonie - nie uwazasz , ze bylkoby dobrze gdybys ten wywiad przetłumaczył i opublikował - oczywiscie wsparty jakims drobnym słowem własnym ? ( koment u judasza )
   pozdrawiam

  • Mam nadzieję Varidiana że nasmażyła pani konfitury#ikulalibal

   Ikulalibal

   Próbowałem opublikować wczoraj po raz drugi po ponad dwóch latach Pański tekst o tygrysie i koźle. Niestety pojawiły się trudności techniczne, obrazki wychodziły nieproporcjonalnie wielkie, psując proporcje. Także wideo - chyba z powodu antyrosyjskich sankcji - nie wyświetla się.

 • @Viridiana

  "... ma Pan prawo popierać faszystowskie ciągotki @ikulalibala do zabijania komentatorów za poglądy". -

  --- Nie zamierzam, także w myślach kogolwiek zabijać, tym bardziej za poglądy. Ale chciałbym, aby komentatorzy nie obrażali się nawzajem w sposób niewybredny. No i poglądy Ikulalibala nie są w żaden sposób faszystowskie - to powinno być oczywiste, jak i to, że posiada Ikulalibal ogromną wiedzę o Rosji i okolicach.